گراتک > مرکز آموزش > برنامه نویسی و توسعه نرم افزار > jQuery چیست؟
برنامه نویسی و توسعه نرم افزارمرکز آموزش ۱۳۹۵/۰۲/۱۴ ۲۶۰۵ بازدید

jQuery چیست؟

جی کوئری یک کتابخانه جاوا اسکریپتی است که شعارش “کمتر بنویس و  بیشتر انجام بده” و برای استفاده سریع و آسان از امکانات جاوا اسکریپت در وب سایت ساخته شده است. جی کوئری نرم‌افزار بازمتن و رایگان است که تحت دو پروانه “GPL” و “MIT” منتشر می‌شود. دستور زبان جی کوئری به گونه‌ای طراحی شده است که عمل هدایت به پرونده را آسان‌تر کرده باشد. می‌توان با آن حرکات انیمیشین ایجاد و از رویدادهای صفحه استفاده کرد و به وسیله آن می‌توان نرم‌افزارهای مبتنی بر ای‌جکس (Ajax) را ایجاد و توسعه داد.

برای یادگیری jQuery باید اطلاعات پایه در مورد HTML , CSS و JavaScript داشته باشید. یکي از دلايل محبوبيت استفاده از jQuery قابليت آن در انجام طيف وسيعی از عمليات مختلف است. به همين دليل ممکن است فکر کنيد که يادگيری jQuery بايد مشکل باشد، اما اين سيستم صرفا تشکيل شده است از يکسری ايده هاي گرفته شده از ساختار HTML و CSS.

با استفاده از این کتابخانه می توانید افکت های بسیار زیبایی در وبسایت خود اعمال نمایید. امروزه افکت های جی کوئری جایگزین مناسبی برای فلش در دنیای وب شده است به گونه ای که اندک اندک فلش در وب سایت ها حذف گردید.

جی‌کوئری همچنین این اختیار را به برنامه نویسان می‌دهد که افزونه هایی برای کتابخانه جاوااسکریپت ایجاد کنند. جدا از این‌ها، جی‌کوئری به توسعه دهندگان این اختیار را می‌دهد که تکه برنامه‌های سطح پایین مبادله‌ای (ارتباط مرورگر با کاربر) و یا انیمیشنی و حتی افکت‌های پیشرفته و سطح بالا و اشیاء فرضی را ایجاد کنند. به کارگیری همه این اجزای جی‌کوئری کمک می‌کند تا صفحات وب قدرتمند و داینامیک (پویا)، راحت‌تر ایجاد شوند.


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

پربازدیدترین مطالب